Aktualności

Zakup rękopisów „Potopu” zainaugurowało działalność Fundacji

23 października br. Fundacja PGZ przekazała pierwszą darowiznę. Dzięki niej Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zakupiło dziesięć kart rękopisu „Potopu”. W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele Fundatora – Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Podpisanie umowy darowizny odbyło się na terenie Parafii Matki Bożej Loretańskiej na warszawskiej Pradze, przy symbolicznym grobie Rocha Kowalskiego – dzielnego dragona, barwnego bohatera sienkiewiczowskiej epopei.

Decyzja Fundacji PGZ o współfinansowaniu zakupu rękopisów, nie tylko przyczynia się do zachowania w przestrzeni publicznej spuścizny Henryka Sienkiewicza, ale też – tym aktem szlachetnego pietyzmu wobec polskiej kultury – dobitnie pokazuje, jakim wartościom jesteśmy wierni w naszej służbie Ojczyźnie. Odwaga, determinacja, niezłomna wola i czystość patriotycznego porywu niech będą dla nas takim samym drogowskazem, jakim były dla mężnego Rocha Kowalskiego i innych rycerzy z powieści Henryka Sienkiewicza – powiedział w trakcie inauguracji minister Antoni Macierewicz.

Zbiór kart rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza wystawiony został w maju tego roku na aukcji zorganizowanej przez jeden z warszawskich antykwariatów.

Rękopis zawiera następujące fragmenty powieści:

zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej,
Szwedzi w widłach Wisły i Sanu. Zdobycie Sandomierza,
poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego.

– Takie wydarzenia pokazują, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest czymś więcej niż spółką. Ze względu na nasze strategiczne miejsce w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej czujemy się zobowiązani do szczególnej troski o naszą historię i nasze dziedzictwo. Aby dać godny temu wyraz, zdecydowaliśmy powołać fundację, która poprzez działania podejmowane w wymiarze społecznym
i kulturalnym będzie dopełniała misję Grupy PGZ – podkreślił prezes PGZ Błażej Wojnicz.

Zakupione karty rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza będą wystawione w dworku w Woli Okrzejskiej, miejscu narodzin polskiego noblisty i siedziby poświęconego jego osobie muzeum, które właśnie obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

– Służba Ojczyźnie w czasach pokoju nie wymaga ofiary krwi. Wiąże się natomiast z wdzięcznością dla tych, którzy swoją krew przelali oraz dla tych, których dorobek, talent i postawa zbudowały fundament naszej Ojczyzny. Dzisiaj, biorąc za wzór poprzednie pokolenia, możemy służyć naszemu Krajowi wytrwałą pracą, nauką, wychowaniem młodzieży i pielęgnowaniem kultury, braniem odpowiedzialności za przyszłość Polski. Szczególnie zależy nam na współpracy ze środowiskami weteranów zarówno tych z czasów II wojny światowej, jak i tych którzy współcześnie brali udział
w misjach wojska polskiego poza granicami kraju – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Głównym celem Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest wspieranie środowisk i inicjatyw, które służą Ojczyźnie. Służbę tę rozumiemy jako świadome i konsekwentne działanie z myślą o dobru Polski i jej obywateli, na różnych polach i w różnych dziedzinach życia społecznego.