Aktualności

Nagant wz. Ng 30 kalibru 7,62 mm trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

Zbiory Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wzbogaciły sie o nowy egzemplarz rewolweru Nagant wz. Ng 30 kalibru 7,62 mm, wyprodukowanego w 1936 roku w Fabryce Broni „Łucznik” Radom. Broń stanowi wzorcowy przykład tego legendarnego rewolweru w zbiorach Muzuem – zakupiony egzemplarz jest sprawny mechanicznie i bojowo oraz zgodny numerycznie. 

Rewolwer został opracowany w belgijskiej firmie braci Nagantów w Liege na początku lat 90. ubiegłego stulecia w związku z rosyjskim zamówieniem (rewolwer wz. 1895). Zastosowano w nim nowatorski mechanizm przesuwu bębna w kierunku lufy i naboje z pociskiem całkowicie schowanym w łusce. Po przesunięciu bębna łuska wsuwała się do wlotu lufy, a jej ścianki, rozdęte podczas strzału gazami prochowymi, uszczelniały przejście między bębnem i lufą. Był to tzw. rewolwer gazoszczelny.

Broń produkowano w dwóch wersjach: oficerskiej i żołnierskiej. Pierwsza, podwójnego działania, umożliwiała strzał po uprzednim odciągnięciu kurka lub poprzez napinanie spustu (samonapinanie), druga była pojedynczego działania (tylko samonapinanie). Rewolwer Nagant wzoru rosyjskiego w wersji oficerskiej wybrano jako broń służbową dla polskiej Policji Państwowej w 1929 roku. Rok później produkcję rewolwerów oznaczonych wz. Ng 30 uruchomiono w Fabryce Broni w Radomiu. Zamówienie obejmowało 30 tys. sztuk, jednak nie zrealizowano go w całości.

Pozyskanie tego typu obiektu muzealnego cieszy tym bardziej, że jest związany z działalnością spółki z Grupy PGZ – Fabryka Broni „Łucznik” Radom, która w tym roku obchodzi swój 95. jubileusz.