Aktualności

RESTART IZBY PAMIĘCI W PUŁAWACH

Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakończyła prace w Izbie Pamięci w Puławach. Uczniowie I LO im. ks. Adama Czartoryskiego w Puławach mogą poznawać już historię swojej szkoły oraz związanych z nią postaci poprzez odwiedziny nowej ekspozycji Izby.

29 listopada br. odbyło się otwarcie Izby Pamięci w I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach, która przeszła gruntowną modernizację w ramach jednego z projektów Fundacji PGZ – „Izby Pamięci – RESTART”. W nowej Izbie uczniowie będą mogli odnaleźć wiele ciekawostek związanych z historią swojej szkoły. Nowoczesna ekspozycja w sposób przystępny i ciekawy prezentuje zarówno losy dyrekcji szkoły, jej nauczycieli, absolwentów, jak również samej siedziby. Szczególną rolę odgrywają wątki: ks. Adama Jerzego Czartoryskiego, Mariana Bernaciaka ps. „Orlika”, tajnego nauczania podczas II wojny światowej, czy działalności opozycyjnej uczniów i nauczycieli w l. 80. XX w. Znalazły się tutaj również zaskakujące informacje dotyczące szkolnego harcerstwa oraz działalności tutejszego teatru. Odnośniki i wskazówki dotyczące odwiedzin Izby uczniowie będą mogli znaleźć w przestrzeni samej szkoły, a w Izbie czeka na nich kilka niespodzianek. Wykonawcami projektu byli: pracownia architektoniczna JAZ+Architekci oraz marka „Tworzymy Gry” – obie firmy w swoim portfolio mają m.in. współpracę z Muzeum Historii Polski.

Projekt „Izby pamięci – RESTART”

Ideą projektu Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest zmiana myślenia o izbach pamięci poprzez zaprojektowanie izb wzorujących się na nowoczesnych ekspozycjach muzealnych. Atrakcyjny wizualnie wygląd, interaktywny charakter prezentowanych treści i eksponatów ma służyć przede wszystkim wzbudzeniu wśród młodego pokolenia zainteresowania historią. Projekt zainaugurowano w grudniu 2017 r. organizując konkurs, w wyniku którego wybrano trzy szkoły: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jerzego Rudlickiego w Olbięcinie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie oraz I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach. Do współpracy Fundacja zaprosiła trzy znane biura projektowe specjalizujące się w tworzeniu ekspozycji i wystaw muzealnych. We wrześniu do dyspozycji uczniów została oddana ekspozycja w Olbięcinie, wystawa w Wyszkowie nabiera zaś ostatnich szlifów.