O fundacji

FUNDACJA PGZ MECENASEM WYSTAWY „BRACIA KRAJEWSCY W WALCE. POKĄD SIŁ NAM STARCZY”

Dzięki współpracy Fundacji PGZ z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie od 22 listopada 2023 r. prezentowana jest w Muzeum wystawa czasowa zatytułowana „Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy”.

Ekspozycja ukazuje dramatyczne koleje losu rodziny Krajewskich. Wojenne dzieje czterech braci, spośród których tylko jeden przeżył wojenną zawieruchę, przedstawione zostały w bogato zaaranżowanej przestrzeni pełnej rodzinnych pamiątek. Szczególna historia wielopokoleniowej rodziny Krajewskich pokazuje jak wielka siłą jest tradycja, wartości i idee przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dodatkowym ciekawym aspektem historii i stworzonej przez Muzeum AK ekspozycji i jej narracji jest analogia do historii szeregowca Ryana, znanej z ekranizacji Stevena Spielberga (Szeregowiec Ryan, ang. Saving Private Ryan).

W wydarzeniu wzięli udział liczni członkowie rodu Krajewskich, w tym pomysłodawca i współautor wystawy prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, a także władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz środowisk kombatanckich.

W specjalnym liście do uczestników wernisażu Prezes Zarządu Fundacji PGZ, Aneta Kordowska napisała „Z perspektywy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jej Fundacji prezentowana wystawa ma wymiar szczególny. Członkowie Rodziny Krajewskich w dwudziestoleciu międzywojennym współtworzyli sukcesy skarżyskiej Fabryki Amunicji, która dziś po stu latach od uruchomienia nadal jest jednym z filarów polskiego przemysłu obronnego. To tacy ludzie jak Władysław Krajewski senior, jego najstarszy syn Władysław, a także młodszy Marian Euzebiusz i córka Leokadia budowali ten zakład i polski przemysł zbrojeniowy w całym okresie Niepodległości. Nie porzucili tej pracy także w okresie okupacji, wykorzystując fakt pracy w zakładzie zbrojeniowym dla działalności konspiracyjnej i niepodległościowej.”

Wszystkich zainteresowanych losami Rodziny Krajewskich serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Armii Krajowej oraz zapoznania się z opisem wystawy na stronie tej instytucji – Muzeum Armii Krajowej.

GALERIA