O fundacji

Mural na 100-lecie Powstań Śląskich

Na murze budynku spółki Rosomak S.A. odsłonięto mural historyczny, upamiętniający Powstania Śląskie z lat 1919-1921. W tak wyjątkowy sposób zostali upamiętnieni m.in. bohaterowie tamtych wydarzeń, którzy urodzili się lub mieszkali w Siemianowicach Śląskich – Wojciech Korfanty, płk Jan Emil Stanek i inni zasłużeni dla Śląska i Polski.

Projekt jest hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła o wolność kraju oraz swojej małej ojczyzny. Dzięki bohaterskim zrywom Powstańców Śląskich, ich determinacji i ofiarności znacząca część Górnego Śląska została w 1922 r. ostatecznie włączona do odradzającej się II Rzeczypospolitej. Mural jest wspólną inicjatywą Rosomak S.A. oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Wiele pokoleń pracowników zakładów Rosomak tworzyło historię tego miasta i regionu. Ten wyjątkowy obraz, który powstał w 100-lecie Powstań Śląskich, jest naszym wkładem w podtrzymywanie tradycji narodowej i promowanie bohaterskich postaw. Wartości, którymi kierowali się powstańcy – wierna służba, patriotyzm i męstwo – tworzą ciągle aktualny wzorzec postępowania i wzór cnót dla kolejnych pokoleń i pozostają aktualne także dziś. Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, doceniając niezłomną i heroiczną walkę Polaków o wolność Ojczyzny, składa w ten symboliczny sposób hołd bohaterom tego regionu – powiedziała Ilona Kachniarz, prezes Fundacji PGZ.

Mural o powierzchni 450 m² upamiętnia bohaterów Powstań Śląskich urodzonych lub zamieszkałych w Siemianowicach Śląskich, którzy poza Wojciechem Korfantym, pozostawali w cieniu historii choćby płk. Jana Emila Stanka (dowódcę, który wydał rozkaz o rozpoczęciu II Powstania), Tadeusza Bawoła (członka Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestnika III Powstania, znanego na świecie tenora operowego), Walentego Fojkisa (dowódcę 1 Pułku Powstańczego im. J. Piłsudskiego podczas III Powstania) czy Zdzisława Tadeusza Stęślickiego (kuriera Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, który w III Powstaniu, jako porucznik Wojska Polskiego, pełnił służbę przy Komendzie Głównej Powstańczej).

– To jest wyjątkowy moment nie tylko dla nas – pracowników spółki, ale również dla mieszkańców Siemianowic Śląskich. Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, które na stałe zagości w naszej świadomości dzięki odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców Śląskich pochodzących z naszego miasta, dla których honor i niepodległość były cenniejsze niż własne życie. Cieszymy się bardzo, że mural przedstawia bohaterów tamtych czasów, którzy do tej pory pozostawali w cieniu historii, a my dzięki temu wspaniałemu projektowi możemy przywrócić pamięć o roli jaką odegrali w Powstaniach Śląskich. Jesteśmy dumni, że mury naszej spółki ozdobione zostały tak wyjątkowym obrazem, który przez długi czas będzie nam przypominał o wyjątkowej roli mieszkańców tego miasta w uzyskaniu niepodległości naszej ojczyzny – powiedział Bartłomiej Smoczyński, prezes zarządu Rosomak S.A.  

Wśród cech wyróżniających zrealizowany projekt wymienić warto fotorealizm, niezwykłą dbałość o szczegóły oraz elementy trójwymiarowe.

Mural wykonał Wojciech Walczyk, znany również z realizacji murali m.in. o tematyce patriotycznej, w tym serii obrazów na temat Powstań Śląskich dla Katowic.

Uroczystość odsłonięcia muralu uświetnili swoją obecnością m.in. Wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Pani Beata Białowąs, Prezydenci Miast Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Piekary Śląskie oraz przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych.

– Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie, która łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne spojrzenie na historię, pamięć o bohaterach Powstań Śląskich będzie nam towarzyszyć na co dzień, nie tylko przy okazji uroczystości  – powiedział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

Do uczestników wydarzenia okolicznościowy list skierował Prezes Rady Ministrów. – Włączenie Górnego Śląska do naszej Ojczyzny okupione zostało krwią przelaną podczas trzech niepodległościowych zrywów. Ta krew scementowała ten region z Ojczyzną i stała się kamieniem węgielnym jego nowej, wielkiej tradycji historycznej. Zgromadzonym na uroczystości upamiętnienia zwycięskiego powstania w 1921 r. przesyłam podziękowania
i wyrazy szacunku – napisał premier Mateusz Morawiecki.