ŚCIEŻKĄ ZASŁUŻONYCH PO STARYCH POWĄZKACH

Dzięki współpracy Fundacji PGZ i Fundacji Stare Powązki na najsłynniejszej polskiej nekropolii – Starych Powązkach w Warszawie powstała ścieżka tematyczna poświęcona postaciom zasłużonym dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Już dziś dostępna jest aplikacja na urządzenia mobilne, która przeprowadzi Was klimatycznymi alejkami cmentarza, możliwa jest też rezerwacja spaceru dla grup uczniów i chętnych osób indywidualnych.

W ramach aplikacji dostępnych jest przeszło 20 ścieżek tematycznych prowadzących narrację wokół przeróżnych tematów, tj. nauka, literatura, kultura, medycyna, bankowość, przemysł, a także sport. Aplikacja dostępna jest na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android i iOS. Umożliwia poruszanie się po cmentarzu i poznanie jego historii, odnajdywanie poszczególnych nagrobków czy właśnie spacery tematyczne. Na trasie ścieżki Polska Zbrojna – zasłużeni dla przemysłu zbrojeniowego znalazło się 9 nagrobków, m.in. konstruktorów, inżynierów, lotników. Niektóre nagrobki z pewnością zadziwią formą, inne zaś przypomną osoby, których życiorysy mogą stanowić gotowy scenariusz na film.

Po uprzedniej rezerwacji, grupy uczniów czy osób indywidualnych mają możliwość skorzystania także ze spacerów tematycznych. Do wyboru jest przeszło 30 ścieżek, z czego do każdej dostępne są materiały dydaktyczne zawierające wstępy historyczne i biogramy poszczególnych postaci, których nagrobki odwiedzane są na trasie spaceru.

Cmentarz Powązkowski to zabytkowa nekropolia znajdująca się w Warszawie na terenie dzielnicy Wola. Cmentarz powstał w 1790 r. i początkowo zajmował 2,6 ha, po latach osiągając powierzchnię 43 ha. W 2014 r. cmentarz, razem z pięcioma innymi nekropoliami tworzącymi zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, został uznany za pomnik historii – formę ochrony przyznawaną rozporządzeniem Prezydenta RP zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Na Starych Powązkach znajduje się ok. 70 tys. nagrobków, zaś wśród ok. 1 miliona pochowanych osób odnaleźć można wielu znanych i zasłużonych ludzi, w tym żołnierzy powstań narodowych, działaczy niepodległościowych, wybitnych postaci kultury, przemysłu, państwowości itd.

Zachęcamy do odwiedzenia Starych Powązek i spaceru ścieżką zasłużonych.