Aktualności

Na Starych Powązkach powstaje ścieżka edukacyjna upamiętniająca polską myśl techniczną i czyn niepodległościowy

Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Fundacja Stare Powązki ogłaszają z dumą swoją współpracę mającą na celu stworzenie ścieżki edukacyjnej poświęconej polskiej wojskowości, myśli technicznej oraz czynowi niepodległościowemu. Odkryj polską historię na Starych Powązkach – zobacz wystawę, skorzystaj z aplikacji, weź udział w bezpłatnych lekcjach dla grup szkolnych.

 

Dzięki wsparciu Fundacji PGZ, Fundacja Stare Powązki realizuje projekt, który pozwoli przyszłym pokoleniom lepiej zrozumieć m.in. znaczenie osiągnięć polskich konstruktorów wojskowych i wynalazców broni. W ramach projektu powstaje unikatowa ścieżka edukacyjna, która przenosi nas w świat niepodległościowej walki i technicznych osiągnięć, ukazując niezwykłe losy osób spoczywających na Starych Powązkach. Takimi wybitnymi konstruktorami byli Piotr Apolinary Wilniewczyc oraz Jan Skrzypiński – twórcy słynnego pistoletu VIS. Ich osiągnięcia oraz wspomnienia innych bohaterów stają się teraz dostępne w zasięgu ręki.

 

Dzięki istniejącej już aplikacji „Stare Powązki”, każdy będzie miał wkrótce możliwość samodzielnego zwiedzania cmentarza i odkrycia historii tych niezwykłych postaci. To nowoczesne narzędzie umożliwi łatwy dostęp do wiedzy o bohaterskich czynach, które przyczyniły się do kształtowania naszej niepodległej ojczyzny. W ramach programu zorganizowane zostaną także bezpłatne lekcje dla grup szkolnych. To doskonała okazja, by młode pokolenia miały możliwość bliższego spotkania z polską historią i zrozumienia jej głębszego kontekstu.

 

Już teraz warto udać się na Stare Powązki w Warszawie, by zapoznać się ze specjalną wystawą na murze cmentarza od ul. Powązkowskiej, pomiędzy kościołem św. Karola Boromeusza a Bramą św. Honoraty. Jej celem jest zachęcenie do wejścia na teren Starych Powązek i rozpoczęcia fascynującej podróży po historii Polski. Wystawa ta otwiera dodatkowy wymiar opowieści o tych, którzy oddali życie w służbie dla ojczyzny.

Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym projekcie edukacyjnym.